Translate

Étrend


A szembajok megelőzésében, valamint azok kiküszöbölésében rendkívül fontos szerepet játszik a figyelmesen összeállított étrend. Mivel az elmúlt években sok könyv jelent meg az egészséges táplálkozással kapcsolatban, ezért most mélyrehatóbb elemzés nélkül csak rövid áttekintést adunk az egészségünket alapvetően befolyásoló étkezéssel kapcsolatos kérdésekről.

A táplálkozás a lélegzéshez vagy az alváshoz hasonlóan élettani funkció. Napjainkban azonban az emberek többsége nem azért eszik, hogy csillapítsa éhségét, hanem mert élvezetet talál az ínycsiklandozó ételek fogyasztásában. Érthető tehát, hogy a civilizált országok többségében az élelmiszereket rendkívül ízletesen készítik el. Ehhez az étkezésnél használatos nyersanyagokat, így például a cukrot, kenyeret, gabonaféléket, (rizs, árpa stb.) finomítani, ásványtalanítani, a gyümölcsöket, a húst, halat tartósítani kezdték. Túlzottan elszaporodtak az édességek (lekvárok, torták, csokoládéféleségek stb.), s eközben elterelődött a figyelem a természetes élelmiszerekről: a friss gyümölcsről, salátákról, zöldségfélékről, dióról. Ha ezek mégis bekerülnek az étrendbe, elkészítésük közben (túlfőzés stb. miatt) veszendőbe mennek az értékes ásványi sók és egyéb egészséget javító tápértékek, vitaminok.

Aki mindezt nem gondolja végig, úgy fogyasztja ezeket a túlízesített, mesterséges élelmiszereket, mintha természetes ételek lennének. Sokan csak legyintenek, hogy minek emiatt ilyen sokat nyugtalankodni.

Felületesen nézve ésszerűnek tűnik az orvosok által is jónak tartott javaslat, miszerint azt együk, amit kívánunk. Mégis, az utóbbi 20-30 évben (hála a természetgyógyászati módszerek úttörőinek) nyilvánvalóvá vált, hogy a világ civilizált országaiban a legtöbb komoly betegségért, melynek eredetét az orvosi szakirodalom bizonytalan okokra vezeti vissza, a táplálkozást kell felelőssé tenni. Ezek alapján e könyv írója által képviselt irányzat követői azt vallják, a legtöbb betegséget kiváltó ok: az emberek kedvük szerinti étkezése.

Ebből a feltevésből kiindulva a természetgyógyászok Amerikában, Németországban, Nagy-Britanniában stb. jelentős sikereket értek el olyan betegségek kezelésénél, mint például a reuma, tuberkulózis, cukorbetegség, vesebajok, szívgyengeségek stb. Ezek az eredmények egyszerűen annak köszönhetők, hogy sikerült a beteggel megértetni az egészséges étkezés fontosságát, valamint annak, hogy az étrenden alapuló kezelést összekapcsolták egyéb egyszerű természetgyógyászati módszerekkel, mint például hidegvizes terápia, hideg pakolás, nap- és légfürdők stb.

Mindenkinek, de főleg azoknak, akik látáshibájukat javítani akarják, el kell fogadniuk a következő javaslatokat:

- Étrendjét alapvetően természetes élelmiszerekből, friss gyümölcsökből (narancs, alma, szőlő, őszibarack, szilva, cseresznye stb.); zöldségekből (saláta, káposzta, spenót, répa stb.); gyökeres növényekből (burgonya, répaféleségek, sárgarépa, hagyma stb.); dióféleségekből; szárított gyümölcsökből (datolya, mazsola, füge stb.); tejtermékekből (tej, aludttej, tejszín, vaj, sajt, tojás stb.) és mézből állítsa össze. Ha ezeket nem nyers állapotban fogyasztja, ügyeljen arra, hogy semmit ne főzzön túl.

Ezek a nyersanyagok képezik az egészséges étrend legjobb alapját. Mindazok, akik figyelnek egészségükre, vagy vissza akarják állítani egészségüket, helyesen teszik, ha a fenti tápanyagokat napi rendszerességgel fogyasztják.

- Semmi sem indokolja, hogy ne egyenek húst vagy halat; ezekből azonban próbáljanak minél kevesebbet fogyasztani. Azonkívül a húsnak vagy a halnak egészen frissnek kell lennie (konzervhús vagy hal nem ajánlatos).

- Gabonaféleségekre is szükség van; ezek azonban mellékes szerepet játszanak (elég naponta egyszer). A legmegfelelőbb a valódi korpakenyér.

- A lekvárok, sütemények, torták, krémek, fehér cukor, fehér kenyér, cukrászsütemények, tea, kávé stb. hússal, hallal vagy tojással együtt, naponta kétszer, háromszor, négyszer fogyasztva tönkreteszik az emésztőrendszert és az egész szervezetet. Lehetőleg kerüljék az efféle ételeket, mert a szervezet nem tudja ezeket rendesen feldolgozni. A szövetek eltömődnek (bőr, izom, vérerek), ideges feszültség keletkezik, és életfontosságú szervek - mint például a szív és a máj - működése is zavart szenved.

Mint már korábban kifejtettük, a látáshiba oka sokszor a hosszú éveken keresztül folytatott helytelen táplálkozás, a túlzott fűszerezés, túl sok cukor és fehérje. Ha valaki valóban vissza akarja nyerni normális látóképességét, akkor nagyon fontos, hogy betartsa az étkezéssel kapcsolatos fentebb ismertetett előírásokat.

Az Olvasó érdekében javasoljuk a következő étrendet.

A legjobb, ha a napot friss vagy szárított gyümölccsel és hideg tejjel kezdjük. (A gyümölcshöz ne együnk kenyeret!).

Délben vagy este fogyasszunk vegyessalátát! Ez állhat fejes salátából, zellerből, paradicsomból, uborkából, tormából, vörösrépából, sárgarépából stb. Fogyasszunk hozzá korpakenyeret, vajat és sajtot! A salátát különös gonddal készítsük el, csak citromlével ízesítsük, ne használjunk hozzá ecetet, a tiszta olívaolaj használata a legalkalmasabb. Nagyon jó még az aszalt szilva és az aludttej fogyasztása.

Két ilyen étkezés mellett a harmadik lehet valamivel komolyabb, például hús, hal vagy tojás, párolt zöldséggel (lehet burgonya héjában főzve). Második fogásnak együnk szárított gyümölcsöt és diót, sült almát és madártejet.

Ne használjunk sok fűszert! És ne igyunk evés közben! Kevés teát vagy babkávét fogyasszunk! Kerüljük a konzervételeket! Ragaszkodjunk ahhoz, hogy mindig csak a legfrissebb ételt fogyasszuk. Naponta csak egyszer együnk kenyeret!

A délutáni kávét vagy teát gyengére főzzük, és cukor nélkül igyuk.

A fenti szabályok szerinti táplálkozási mód rövid időn belül csodát művel mind az érintett személy közérzetében, mind szemének állapotában.

Külön felhívjuk a figyelmet arra, hogy az "A" vitamin javítja a látást. Bármely szemproblémánál ajánlott a napi maximális vitaminfelvétel (különösen szürkületi vakság esetén).

A legtöbb "A" vitamint tartalmazó nyersanyagok értéksorrendben: csukamájolaj; nyers borjúmáj; nyers ökörmáj; nyers spenót; csipkebogyó; hecsedli; nyers répa; szárított sárgabarack; krémsajt; zsíros sajt; petrezselyem; menta; vaj; vitamintartalmú margarin; tojássárgája; szilva; paradicsom; fejes saláta; sárgarépa; káposzta; szójabab; zöldborsó; búzacsíra; friss tej; narancs; pasztőrözött tej; datolya.